Odpady budowlane – Co do nich należy i jak je utylizować?

Budowa, remont czy rozbiórka budynków generują duże ilości odpadów budowlanych, które wymagają odpowiedniego zarządzania i utylizacji. Nieprawidłowe postępowanie z tymi odpadami może prowadzić do poważnych konsekwencji ekologicznych, zdrowotnych oraz prawnych. W związku z rosnącą świadomością ekologiczną i zaostrzeniem przepisów dotyczących gospodarki odpadami coraz większe znaczenie ma odpowiednie klasyfikowanie, segregacja oraz recykling. Co zatem zalicza się do śmieci budowlanych i jak odpowiednio je utylizować?

Co zalicza się do odpadów budowlanych i jak się ich pozbyć?

Odpady budowlane to odpady powstające podczas budowy, remontu, rozbiórki lub modernizacji obiektów budowlanych. Mogą obejmować szeroki zakres materiałów, które są klasyfikowane jako odpady niebezpieczne lub nieszkodliwe. Wśród nich znajduje się przede wszystkim:

  1. Beton, płyty cementowe
  2. Cegła
  3. Kamienie, keramzyt
  4. Ziemia
  5. Kafelki
  6. Papa
  7. Styropian
  8. Płyty gipsowe
  9. Wełna mineralna
  10. Eternit

W tej grupie znajdą się również wszelkie zmieszane odpady budowlane. Co jednak zrobić z takim sporym zbiorem śmieci? Jeśli prowadzicie przedsiębiorstwo to usługa, jaką jest wywóz odpadów budowlanych, jest najlepszym możliwym rozwiązaniem.

Warto dodać, że ZUOP oprócz zagospodarowania odpadów, oferuje również ich transport. Co więcej, istnieje możliwość wstawienia kontenerów na czas wykonywanych prac budowlanych. Aby skorzystać z tej oferty, skontaktujcie się z zakładem w celu ustalenia dogodnego terminu.

Co nie należy do odpadów budowlanych? – Przykłady

Oczywiście zdarza się, że dochodzi do pomyłki względem tego, co zalicza się do odpadów budowlanych. Z tego też powodu warto jasno zaznaczyć, co nie wlicza się do tego segmentu. Najprostszą wskazówką jest tutaj fakt, że do odpadów budowlanych nie należą odpady, które nie powstają bezpośrednio w wyniku prac budowlanych, remontowych, czy rozbiórkowych. Nie należą do nich zatem:

  • Resztki jedzenia,
  • Papier,
  • Tektura,
  • Baterie i akumulatory,
  • Trawa, liście, gałęzie,
  • Meble, kanapy, materace,
  • Zużyte urządzenia elektroniczne – telewizory, komputery, telefony komórkowe,
  • Odpady spożywcze i kompostowane z gospodarstw domowych,
  • Zużyte środki medyczne,
  • Rozmaite odpady opakowaniowe.

Wiele osób często ma problem z tym, jak odpowiednio pozbyć się ostatniej grupy z wymienionych. Okazuje się, że ZUOP przyjmuje do swojego zakładu odpady opakowaniowe. Do tej grupy zaliczają się oczywiście opakowania po farbach, kosmetykach, detergentach, lakierach, klejach, żywicach, jak i te z papieru i tektury. Ponadto w tym segmencie wymienia się  zabrudzone folie, opakowania wielomateriałowe oraz zmieszane odpady opakowaniowe.

Aby skorzystać z owej oferty, wystarczy skontaktować się Zakładem Utylizacji Odpadów Przemysłowych w celu ustalenia odpowiedniego terminu. Uczulamy na to, że usługa ta jest skierowana do firm oraz przedsiębiorstw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem − sześć =